Kategorie: Wszystkie | Misja
RSS
poniedziałek, 04 października 2010

Tym razem coś o historii. Każdy historyk zdaje sobie chyba sprawę, że gdyby nie książki historyczne, ich zawód w ogóle by nie istniał. Książka, czy to źródło, czy opracowanie, czy monografia jest nieodłącznym atrybutem każdego historyka. W naszych czasach powstaje coraz więcej, coraz ciekawszych pozycji. Książki o historii autorstwa takich wybitnych postaci jak Norman Davies, Gerard Labuda czy Leszek Podhorodecki zmieniają nierzadko pogląd na dzieje całych narodów. Każda szanująca się księgarnia akademicka powinna mieć w swoich zbiorach przynajmniej kilka pozycji takich autorów. Student historii musi wiedzieć, że podręczniki dla studentów nie zawierają całej wiedzy niezbędnej młodemu historykowi. Co więcej, powinien wiedzieć, że wiedza którą posiada musi być aktualizowana. Rok do roku bowiem archeologia, historiografia i nauki pokrewne dokonują odkryć, które podważają dotychczasową wiedzę na dany temat, a nawet podważają niektóre źródła historyczne. Dlatego też niezbędne są częste wizyty w księgarni. Nasza księgarnia naukowa posiada zbiory aktualizowane na bierząco, a wszelkie istotne informacje jak rok i numer wydania są dobrze widoczne. Jest to niezwykle ważne, bowiem historia się nie zmienia ale nasz sposób jej interpretacji - bardzo często!

poniedziałek, 27 września 2010
Coś dla nauczycieli (i studentów pedagogiki)

Chcielibyśmy poruszyć dzisiaj kwestię dotyczącą znaczenia książek w edukacji młodych ludzi. Nie chodzi nam o podręczniki szkolne ale o podręczniki dla nauczycieli. Ich jakość wzrasta z roku na rok a tematyka i forma poszerza się z każdym semestrem. Znaleźć można już nie tylko podręczniki dotyczące metodyki pracy czy programów nauczania dla konkretnych przedmiotów. Coraz częściej pojawiają się książki dla nauczycieli w formie poradników z zakresu psychologii dziecka, metod radzenia sobie ze stresem w klasie czy nawet pomysłów na ciekawe poprowadzenie zajęć na różne tematy. Nauczyciele mogą już liczyć na pomoc w przeróżnych kwestiach a wszystko co muszą zrobić to sięgnąć po książke która dotyka interesujacego ich zagadnienia. Przykładowo dla historyków coraz częściej pojawiają się książki historyczne, które oprócz opowiadać o wydarzeniach i osobach, podpowiadają też w jaki sposób zdobytą wiedzę przekazać w ciekawy sposób podczas 45-cio minutowej lekcji. Książki takie przygotowują nauczyciela do poprowadzenia zajęć w sposób nowoczesny a jednocześnie zgodny z ogólnie przyjętymi standardami nauczania i oczywiście programem. Zachęcamy wszystkich nauczycieli oraz studnetów pedagogiki do rozglądania się za ciekawymi tytułami, które pomogą im przebić się przez mur stojący na linii nauczyciel-uczeń. Nasza księgarnia akademicka ofreuje szeroki zakres tego typu tytułów. Przykładowo "Sudoku Logopedyczne" pomaga nauczycielowi zapoznać dzieci z wymową głosek szumiących w formie popularnych dzisiaj krzyżówek w stylu "sudoku". "Trudna Klasa" Billa Rogersa ofreruje z kolei pomoc nauczycielom którzy napotkali w swej karierze na klasę pełną wyjątkowo "opornych" uczniów. Podsumowując, jako nauczyciel, nie musisz obawiać się już, że nie poradzisz sobie z trudami nauczania. Możesz być za to pewien, że posługując się odpowiednią lekturą, zaskarbisz sobie miłość i szacunek swoich pupili.

piątek, 24 września 2010
Pierwszy post na nowym blogu

Witamy wszystkich,

Jak z każdą rzeczą w życiu, również z blogowaniem jest tak, że nigdy nie wiadomo jak zacząć. Moglibyśmy przytoczyć tutaj kilka informacji o tym czym się zajmujemy, czy się kierujemy i co jest dla nas ważne. Moglibyśmy wstawić jakiś cięty aforyzm czy napisać samochwalcze dywagacje. Moglibyśmy też zacząć od tego najważniejszego pytania: Dlaczego?

Dlaczego księgarnia naukowa zakłada bloga? Dlaczego będzie umieszczać tutaj posty o książkach?

Otóż odpowiedź na to pytanie pociąga za sobą w naturalny sposób odpowiedzi na wiele innych pytań, które mogły by nurtować czytelników. Postaramy się przybliżyć w krótkich słowach odpowiedź na to pytanie. Otóż celem tego bloga jest poruszenie ważnej kwestii: znaczenia książek w życiu profesjonalistów. Jeżeli lekarz nie czyta o chorobach i sposobach ich leczenia to będzie w stanie pomóc innym. Jeżeli prawnik nie czyta kodeksów prawnych nie będzie w stanie skutecznie obronić swojej racji w sądzie. Jeżeli ekonomista nie czyta literatury ekonomicznej to nie odnajdzie się w złożonym świecie finansów i biznesu. Jeżeli psycholog nie czyta Freuda... to co z niego za psycholog? Każdy profesjonalista wymaga literatury dotykającej dziedziny, w której się porusza. Bez niej, nie jest profesjonalistą. Istnieją przecież książki dla nauczycieli, dla prawników, dla lekarzy, napisane z myślą o tych konkretnych grupach zawodowych. Gdy spojrzymy jednak na alarmująco niski poziom czytelnictwa w Polsce, zaczynamy się zastanawiać nad profesjonalizmem niektórych ludzi. Studenci korzystający z notatek i Wikipedii zamiast wertujący książki dla studentów, profesorowie cytujący encyklopedie napisane za czasów Gomółki, ludzie, którzy przestali czytać literaturę naukową po napisaniu pracy magisterskiej - to są niestety znaki naszych czasów.

My staramy się znaleźć alternatywę dla tego destruktywnego trendu. Staramy się propagować czytelnictwo literatury naukowej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. W prostych słowach - profesjonaliści powinni znać się na swojej robocie i ciągłe samokształcenie jest kluczem do osiągnięcia tego celu!

Mamy nadzieję, ze przybliżyliśmy nieco motywy, stojące za tym blogiem. Zapraszamy do komentowania na wszelkie tematy poruszone w tym wpisie a zainteresowanych poszerzeniem swojej wiedzy zapraszamy do nas. Nasza księgarnia akademicka stoi przed wami otworem!